Książka „Prawo Autorskie w Muzyce”

Pierwsza książka o prawie autorskim napisana specjalnie dla muzyków oraz osób korzystających z muzyki.

Już w sprzedaży w sklepach internetowych.

20140530_151940

Książka Prawo autorskie w muzyce to kompendium wiedzy o prawie autorskim, ściśle dopasowane do specyfiki twórczości muzycznej.

Będąc prawnikiem i muzykiem starałam się w prosty sposób, w oparciu o liczne przykłady, wyjaśnić podstawowe zagadnienia prawa autorskiego (m.in. prawa twórców, korzystanie z cudzej twórczości, dozwolony użytek, licencje Creative Commons, prawo w Internecie)  oraz dać praktyczne wskazówki dotyczące pisania i czytania umów oraz ochrony praw autorskich.

W książce szczegółowo omówiłam relacje muzyków z organizacjami zbiorowego zarządzania takimi jak ZAiKS, SAWP i STOART. Zebrałam także najważniejsze materiały źródłowe dotyczące działalności tych organizacji.

Spis treści
Przedmowa prof. Jana Błeszyńskiego
Od Autorki
Okładka

Z przedmowy prof. Jana Błeszyńskiego:

„Książka Aleksandry Sewerynik stanowi popularne, napisane jasnym i żywym językiem, kompendium wiedzy o prawie autorskim. Autorka fortunnie łączy wiedzę prawniczą z wiedzą i doświadczeniem muzykologicznym oraz uwarunkowaniami praktycznymi. Zwraca szczególną uwagę na aspekty praktyczne związane z tworzeniem utworów muzycznych, ich wykonawstwem oraz umowami zawieranymi i przez autorów i artystów.

Do publikacji A. Sewerynik sięgnąć powinien każdy młody twórca i artysta”.

prof. dr hab. Jan Błeszyński

 Opinie i recenzje

20140611_203231

„Wydane właśnie opracowanie Aleksandry Sewerynik (prawnika i dyrygenta) pt. „Prawo autorskie w muzyce” to prawdziwy relaks. Podrozdziały są krótkie i konkretne, skrojone pod czytelników przywykłych do nawigacji internetowej. (…) ciekawa – i to nawet dla kompletnych laików – jest treść książki. (….) Vademecum nie tylko dla twórców, ale także, a może przede wszystkim, dla odbiorców oraz potencjalnych naruszycieli praw kompozytorów i wykonawców.”

BK, Dziennik Gazeta Prawna dodatek „Prawnik” z 11 lipca 2014 r.
pełna treść recenzji na stronie http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=page&id=63600

„Jest to chyba pierwsza pozycja z zakresu prawa autorskiego, która w sposób praktyczny i jasny wyjaśnia zagadnienia, które przecież są tak trudne.”

Jarosław Kamiński, Dyrektor SAWP

Książka Aleksandry Sewerynik jest bardzo praktycznie i użytecznie skonstruowanym kompendium podstawowej wiedzy z zakresu prawa autorskiego obowiązującego w Polsce. Tę lekturę szczególnie  polecam wszystkim, którzy aktywnie działają w obszarach twórczości muzycznej, wykonawstwa i organizacji życia kulturalnego w kraju.

dr Miłosz Bembinow
Kompozytor, dyrygent, adiunkt w Katedrze Kompozycji UMFC

Polecają:

SAWP – Stowarzyszenie Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych
wyrzykowska.net
Biznes Music

komentarzy 8

Tagi:, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 lipca 2014

Bardzo podoba mi się język autora książki. Jest na prawdę treściwy i zwięzły, tak, że nawet laik w tej dziedzinie potrafi go zrozumieć.

Andrzej
12 lipca 2014

Dziękuję za pozytywną opinię o książce 🙂

Aleksandra Sewerynik
14 lipca 2014

Brawo. Gratulujemy! Oto przykład jak połączyć zawód i pasję. Świetne recenzje. Będziemy zatem polecać.

Kancelaria NMB
    15 lipca 2014

    Dziękuję 🙂

    Aleksandra Sewerynik
13 października 2014

czy uważa pani ze prawa autorskiego podstaw powinno się uczyć w podstawowych szkołach muzycznych ? oczywiście wersja dla dzieci /czy istnieje wersja prawa dla dzieci i młodzieży ?

iwona marzyńska
14 października 2014

Pani Iwono,
myślę, że można by było, ale wtedy jedynie w formie praktycznych wskazówek, na zasadzie co wolno, a czego nie wolno.
Natomiast zdecydowanie powinny być takie zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej , która już samodzielnie i intensywnie korzysta z zasobów internetu i uczestniczy w obiegu kultury.
Pozdrawiam serdecznie!

Aleksandra Sewerynik
Witam serdecznie na moim blogu! Nazywam się Aleksandra Sewerynik. Jestem prawnikiem i dyrygentem. Specjalizuję się w prawie autorskim. Rozumiem muzyków. Chcę pomóc im zrozumieć prawo autorskie.
Pierwsza książka o prawie autorskim napisana specjalnie dla muzyków oraz osób korzystających z muzyki. Ostatnie wpisy