O mnie

Nazywam się Aleksandra Sewerynik. Jestem doktorem nauk prawnych, radcą prawnym i dyrygentem chóralnym. Specjalizuję się w prawie autorskim. Pasjonują mnie wszelkie zagadnienia związane z prawnymi aspektami tworzenia i korzystania z muzyki.

Rozumiem muzyków i staram się tłumaczyć im prawo autorskie ich językiem. Z drugiej strony pracuję nad tym, by prawnicy mogli lepiej zrozumieć specyfikę ochrony twórczości muzycznej.

Wiem, jak bardzo muzycy potrzebują bezpieczeństwa, które daje konkretna, dopasowana do realiów twórczości muzycznej, wiedza o prawie autorskim. Dlatego chcę, by ten blog był źródłem informacji, które pomogą muzykom i osobom, które korzystają z muzyki, odnaleźć się w gąszczu przepisów.

Kilka lat pracowałam w kancelarii prawnej z wybitnymi specjalistami z zakresu prawa autorskiego. Obecnie we współpracy z kancelarią Hasik Rheims i Partnerzy doradzam artystom, twórcom, zespołom muzycznym, producentom muzycznym, aktorom, agencjom reklamowym, bankom muzyki, firmom producenckim, agencjom artystycznym oraz wszelkim innym podmiotom potrzebującym specjalistycznej wiedzy z zakresu prawa autorskiego.

„Prawo autorskie w muzyce” publikacja mojego autorstwa, to pierwsza książka o prawie autorskim napisana specjalnie dla muzyków oraz osób, które korzystają z muzyki.

Dla podmiotów prowadzących jakąkolwiek działalność kulturalną wraz z grupą współautorów napisaliśmy książkę „Prawo autorskie w instytucjach kultury„, pod moją redakcją naukową. W 2020 roku ukazała się moja monografia pod tytułem „Utwór muzyczny jako przedmiot prawa autorskiego„. Jestem również współautorką Komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pod redakcją dr. Arkadiusza Michalaka – autorką komentarza do przepisów dotyczących praw pokrewnych.

Jestem laureatką głównej nagrody w III i IV edycji konkursu na informację medialną o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej, organizowanego przez Urząd Patentowy RP, za cykl artykułów na temat prawa autorskiego publikowanych w Rzeczpospolitej.

Interesuje mnie działalność naukowa. W 2019 r. obroniłam rozprawę doktorską zatytułowaną „Utwór muzyczny jako przedmiot prawa autorskiego”.

Wykładam na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Prowadzę szkolenia z prawa autorskiego w całej Polsce.

Jestem biegłym sądowym z zakresu muzyki, w szczególności plagiatu muzycznego i prawa autorskiego, przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Moje artykuły możesz przeczytać w Rzeczpospolitej, Kwartalniku Urzędu Patentowego i Przeglądzie Ustawodawstwa Gospodarczego.

W wolnych chwilach śpiewam, dyryguję, aranżuję i komponuję 🙂

English version

Zobacz moje
publikacje