Ed Sheeran popełnił plagiat?

Ed Sheeran kolejny raz został oskarżony o plagiat. Zarzuty dotyczą piosenki „Thinking Out Loud„, która według firmy Structured Asset Sales jest plagiatem piosenki Marvina Gaye’a „Let’s Get It On”.

 

Rzeczywiście, akompaniamenty w obu piosenkach są podobne – harmonia i rytm są niemal takie same. Wydaje mi się jednak, że większość kłopotów Eda wynika ze specyfiki jego twórczości.

Na koncertach gra sam, z pomocą loopera, akompaniując sobie jedynie na gitarze, którą traktuje także jako instrument perkusyjny.

Można to zobaczyć np. na tym wideo:

W taki sam sposób pisze piosenki. Siłą rzeczy taki akompaniament opiera się na prostych akordach i prostych schematach rytmicznych. Piosenki wyróżniają jednak chwytliwe melodie i zgrabne teksty. Czy taka zbieżność akordów i rytmu powinna być uznana za plagiat? Musiałabym dokładniej przeanalizować oba utwory, ale moje pierwsze odczucie jest takie, że nie jest to plagiat. Schemat harmoniczny i dość powszechnie stosowany rytm nie powinny zostać zawłaszczone przez jedną osobę i chronione prawem wyłącznym.

Źródło:  https://kulturalnemedia.pl/muzyka/ed-sheeran-ma-klopoty/

Brak komentarzy

Tagi:, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witam serdecznie na moim blogu! Nazywam się Aleksandra Sewerynik. Jestem prawnikiem i dyrygentem. Specjalizuję się w prawie autorskim. Rozumiem muzyków. Chcę pomóc im zrozumieć prawo autorskie.
Pierwsza książka o prawie autorskim napisana specjalnie dla muzyków oraz osób korzystających z muzyki. Ostatnie wpisy