Prawo ZAiKSu #2. Tantiemy dla „niezrzeszonych” twórców. Ile lat czekają?

Jeżeli jesteś twórcą, który nie podpisał umowy z ZAiKSem, to także na Ciebie mogą czekać w ZAiKSie tantiemy.

ZAiKS pobiera je na podstawie upoważnienia ustawowego za nadania radiowe i telewizyjne, nawet jeżeli nie powierzyłeś temu stowarzyszeniu swoich praw autorskich, a nawet jeżeli nigdy nie chciałeś mieć z ZAiKSem nic wspólnego.

Czy dotyczy to właśnie Ciebie? Możesz sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce dostępnej na stronie ZAiKS: https://online.zaiks.org.pl/WantedEntitled/do?m=entitledList&m1=main&m2=entitled

lub skontaktować się z ZAiKSem pod numerem telefonu:

  • nadania radiowe: 22 5567215
  • nadania telewizyjne: 22 5567235

Jeżeli jesteś artystą wykonawcą, to tak samo na Ciebie mogą czekać tantiemy w SAWP lub STOART. Możesz to także sprawdzić na stronach tych organizacji:

Ile lat tantiemy czekają na to, aż je odbierzesz?

W ZAiKS i SAWP nie ma ograniczenia czasowego. Tantiemy są wypłacane nawet po upływie 10-letniego okresu przedawnienia. Trzeba się tylko liczyć z tym, że im więcej czasu minie od momentu nadania, tym trudniej jest wykazać, że to właśnie Tobie należą się zebrane pieniądze. Każda organizacja musi sprawdzić, czy masz prawo do tanitem, które czekają na wypłatę. Nie przekaże pieniędzy przypadkowej osobie.

W STOART jest inaczej. Co do zasady po 10 latach od wpłaty pieniędzy na konto organizacji, dzieli je ona pomiędzy zrzeszonych uprawnionych proporcjonalnie do ich udziałów w tantiemach z nadań z ostatnich 10 lat. Dlatego po upływie 10 lat w praktyce nie otrzymasz już nieodebranych tantiem.

W ZPAV tantiemy czekają przez 3 lata. Wynika to z tego, że działalność producenta jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej.

O tym jak dokładnie wygląda proces udowodniania, że tantiemy należą się właśnie Tobie napiszę w jednym z kolejnych odcinków #Prawa ZAiKSu.

Brak komentarzy

Tagi:, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witam serdecznie na moim blogu! Nazywam się Aleksandra Sewerynik. Jestem prawnikiem i dyrygentem. Specjalizuję się w prawie autorskim. Rozumiem muzyków. Chcę pomóc im zrozumieć prawo autorskie.
Pierwsza książka o prawie autorskim napisana specjalnie dla muzyków oraz osób korzystających z muzyki. Ostatnie wpisy