Muzyka w lokalu bez kłopotów z ozz

Prowadzisz lokal usługowy (np. salon fryzjerski),  kawiarnię lub restaurację i zastanawiasz się skąd można „brać”  muzykę, by nie mieć kłopotów z organizacjami zbiorowego zarządzania ?

Przepisy są takie, że w przypadku „puszczania” radia w lokalu trzeba liczyć się z koniecznością:

1) zawarcia odpłatnej umowy licencyjnej z ozz (np. ZAiKSem) albo,
2) udowodnienia, że dostępność muzyki z radia w lokalu nie łączy się z osiąganiem korzyści majątkowych.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Odtwarzanie muzyki z płyt dla klientów lokalu  także co do zasady wymaga uzyskania licencji ozz.

W obu przypadkach (radio, płyty) nie jest to konieczne, jeżeli z muzyki korzysta się jedynie w ramach użytku osobistego (np. radio stoi na zapleczu i słuchają go tylko pracownicy).

Czy są inne opcje?

W praktyce umowa licencyjna z ozz to nie jest jedyny sposób na legalne odtwarzanie muzyki w lokalu. Trzeba jednak pamiętać, że taka umowa daje największe możliwości. Można  odtwarzać klientom właściwie każdą muzykę,  także zagraniczne i krajowe przeboje czy sprawdzoną klasykę.

Takie możliwości jednak kosztują.

Ile?

Można to sprawdzić w tabelach wynagrodzeń:

ZAiKS
SAWP
STOART,
ZPAV

Jeżeli jednak nie zależy Ci na muzyce popularnej, możesz skorzystać z innych, tańszych lub nawet darmowych opcji.

Licencje Creative Commons

CC logo

Znak CC oznacza „pewne prawa zastrzeżone” w odróżnieniu od znaku ©, który oznacza „wszelkie prawa zastrzeżone”.

System licencji Creative Commons umożliwia twórcom udostępnianie utworów na warunkach określonych w 6 wzorach umówi licencyjnych, opartych o system czterech warunków. Dokładne omówienie licencji CC znajdziesz na stronie www.creativecommons.pl albo w mojej książce „Prawo Autorskie w Muzyce”

W kontekście odtwarzania muzyki w lokalu ważne jest, by szukać utworów, które są udostępnione na licencji nie zawierającej warunku NC (Użycie Niekomercyjne), który oznacza się graficznie znakiem:

CC NC

Będą to te licencje:

CC BY znaczek

CC BY (Uznanie Autorstwa)

CC BY-ND

CC BY-ND (Uznanie Autorstwa – Bez Utworów Zależnych)

CC BY-SA

CC BY-SA (Uznanie Autorstwa-Na Tych Samych Warunkach)

Jak znaleźć?

Utwory udostępnione na licencjach CC łatwo znaleźć. Google ma odpowiedni filtr (choć bardziej nadaje się do wyszukiwania grafiki niż muzyki). Inne wyspecjalizowane w tym zakresie wyszukiwarki znajdziecie na:

Creativecommons.pl
Otwartezasoby.pl
Commons.wikimedia.org
Eng.letscc.net

Są także serwisy, które za darmo lub za opłatą dostarczą nam utwory udostępnione na licencji CC umożliwiającej komercyjne wykorzystanie.

Najpopularniejszy z odpłatnych to Jamendo.  Zupełnie darmowy jest Program 2 Radia Wolne Media.

WAŻNE!!!

Jeżeli chcesz w lokalu korzystać z utworów na licencjach CC i nie mieć kłopotów z kontrolami ozz, w lokalu nie może być odtwarzana inna muzyka! Jeżeli nieświadomy pracownik włączy na przykład zamiast Programu 2 Radia Wolne Media  inny program radiowy, organizacje mogą zgłosić się po wynagrodzenie i będą miały ku temu podstawy prawne.

Płyty z prawami do publicznego odtwarzania

Istnieje także cały rynek sprzedaży płyt z utworami, którymi nie zarządzają ozz. Firma sprzedająca takie płyty bezpośrednio udziela licencji na ich publiczne i komercyjne odtwarzanie w lokalu. Jeżeli korzystacie jedynie z takich płyt, to umowa z ozz także nie będzie potrzebna.  Tak jak w przypadku korzystania z utworów na licencjach CC trzeba pamiętać, że nie wolno odtwarzać innej muzyki w lokalu.

Jest alternatywa

Jak widać jest trochę możliwości legalnego komercyjnego korzystania z muzyki na każdą kieszeń. Jedyny problem polega na tym, że decydując się na alternatywne źródła muzyki (poza systemem ozz) trzeba zrezygnować z popularnych piosenek, które klienci dobrze znają. Ale to wcale nie znaczy, że muzyka na licencjach CC jest na niskim poziomie. Po prostu jest mniej osłuchana.

komentarze 23

Tagi:, , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 czerwca 2014

Dokładnie. Ja korzystam z muzyki z platformy hqmusic pl i jestem bardzo zadowolona. Jednorazowa opłata bez dodatkowych kosztów.

Marta
6 czerwca 2014

Muzykom – wykonawcom odradzam udostępnianie muzyki na pełnej licencji CC. Lokale i tak na tym zarabiają, a TY nie masz nic. Co z tego, że podadzą twoją nazwę i ktoś cię usłyszy, skoro WSZYSCY na tym zarabiają – TY nadal nie masz NIC. Muzyku nie graj i nie udostępniaj za darmo – w ten sposób deprecjonujesz pracę swoją i ludzi, którzy tak samo jak TY chcieliby się utrzymywać z muzyki a nie mogą.

Tomasz
6 czerwca 2014

Mam pytania.
1.Dlaczego pani X, w małym sklepiku, mająca malutkie radyjko, które włącza żeby się jej nie nudziło musi płacić jakiś characz skoro radio emitujące audycje muzyczne zaplaciło już tzw zaiks?
2. Czy nie jest to podwójne pobieranie pieniędzy za to samo?
3. Jeżeli ja korzystam z utworów własnej kompozycji (nie mam ich zgłoszonych do ozz i nie chcę ich zgłaszać), czy muszę rozliczać się z zaiksem??? Proszę podać konkretny zapis w przepisach prawa. Nie interesują mnie działania zaiksu nie poparte twardymi zapisami prawnymi.
4. Jeżeli zatrudniam artystę z własnym repertuarem (reczital autorski), dlaczego muszę odprowadzać pieniądze do zaiksu skoro już autorowi zapłaciłem za jego p;racę.
Czy nie jest to podwójne wynagrodzenie za tę samą pracę.
5. Dlaczego autor nie może sam dysponować swoim dziełem chociaqż wielu z nich (wykonawców autorów) z chęcią zezwoliłoby na nieodprowadzenie pieniędzy do zaiksu przez organizatora.
Proszę o odpowiedź na powyższe pytania poparte konkretnymi zapisami w prawie.
Serdecznie pozdrawiam GREGOR

ZT
9 czerwca 2014

W odpowiedzi na pytania Gregora:
Ad 1 i 2. Pani w sklepiku zapewne nie musi płacić, ponieważ z racji posiadanego sprzętu łatwiej jej będzie wykazać, że korzystanie nie ma komercyjnego charakteru (art. 24 ust. 2 PrAut). Radio płaci za możliwość nadawania. Lokale płacą za publiczne odtworzenia. Zgodnie z prawem autorskim za korzystanie z utworów na każdym odrębnym polu eksploatacji należy się odrębne wynagrodzenie. To taka specyfika praw na dobrach niematerialnych (art. 45 PrAut),
Ad 3. Z nielicznymi wyjątkami (nadania drobnych utworów w radiu i TV – art 21 PrAut) nie ma przymusu korzystania z pośrednictwa ZAiKS. Jeżeli twórca nie powierzył praw ZAiKSowi to wykonuje swoje prawa indywidualnie (art. 17 PrAut, art 104 PrAut)
Ad 4. Jeżeli artysta nie powierzył swoich utworów zarządowi ZAIKS (a na koncercie nie są wykonywane utwory innych artystów), to nie trzeba podpisywać umowy z ZAiKS i płacić tantiem za pośrednictwem ZAiKS. Jeżeli jednak utwory danego twórcy są chronione w ZAiKS, to umowa powierzenia praw zastrzega wyłączność ZAiKSu na udzielanie zgody na publiczne wykonania utworów tego twórcy. Można tę wyłączność oczywiście ograniczyć przekazując do ZAiKS stosowne oświadczenie. Wtedy można samodzielnie udzielać licencji na własne utwory w tym zakresie, bez pośrednictwa ZAiKS. Kwestie te szczegółowo omawiam w mojej książce: http://efryderyk.pl/75-prawo-autorskie-w-muzyce-aleksandra-sewerynik.html
5. Autor może decydować. Tak jak w odpowiedzi powyżej. Warto także zapoznać się z systemem licencji CreativeCommons, o którym we wpisie.

Serdecznie pozdrawiam 🙂

Aleksandra Sewerynik
6 kwietnia 2015

Prowadzę wynajem pokoi (taki hotel w prywatnym domu). Jeśli nie mam na wyposażeniu radia ani odbiornika tv, a klienci sami przywożą takie urządzenia, to czy mam obowiązek z kimkolwiek podpisywać jakiekolwiek umowy na odtwarzanie czegoś? Czy odpowiadam za to, co robią klienci?

Hotelarz :)
  7 kwietnia 2015

  Jak sami sobie przywożą to Pan nie ma obowiązku uzyskania licencji.

  Aleksandra Sewerynik
28 kwietnia 2015

Ja juz od dawna kupuje płyty na http://www.legalmusic.pl i jestem bardzo zadowolona. Klienci tez. Duzy wybor, chyba najnizsze ceny. Takze zaiks juz mi nie straszny 🙂

Ola
21 maja 2015

Ostatnio się trochę tym interesowałem i czytałem w sieci recenzje. Jest wiele ofert firm zajmujących się muzyka bez ZAiKS. Ostatecznie zdecydowałem się na profesjonalna firmę SONIQA. Bardzo konkretnie podeszli do tematu. Interesowała mnie wyjątkowa muzyka, udało się stworzyć kanał tylko dla mnie. ZAiKS

j.zarzycki
25 maja 2015

teraz tez netia dala oferte muzyki dla firm. tez spoko bo bardzo konkurencyjne ceny

Antss
6 sierpnia 2015

Świetny blog Olu 🙂 Przydatne informacje dla właścicieli lokali gastronomicznych. Do tej Twojej listy dodałbym jeszcze możliwość wyszukania amatorskich zespołów z okolicy i promocję ich twórczości w lokalu: http://www.niepoddawajsie.pl/muzyka-bez-zaiks/ Pozdrawiam, Luk 🙂

Luk
  6 sierpnia 2015

  Również pozdrawiam i życzę powodzenia w blogowaniu 🙂

  Aleksandra Sewerynik
3 września 2015

no jest alternatywa – moim zdaniem jest to netia ktora ma fajna oferte wlasnie dla firm. wszystko jest legalnie u nich i duzo tansze niz w zaiksie albo sawp.

kolega
24 września 2015

jest wiele firm zajmujących się muzyka bez opłat do OZZ .. sprawdzona przezemnie firma oferuje wiele kanałow muzycznych. nic tykko polecic .. soniqa.pl

j.zarzycki
14 października 2015

Polecam radio internetowe z muzyką bez ZAIKS http://www.rebelscream.pl/multimedia/radio/ 14 kanałów do wyboru, dostępne również przez aplikacje mobilne. Ps. Pani Aleksandro, bardzo pomocny blog i książka!

Marek
23 grudnia 2015

Rownież polecam hqmusic.pl

Daniel
10 czerwca 2016

Witam.
1. Prowadzę działalność gospodarcza, zakład fryzjerski. Poczytałem trochę na temat darmowej muzyki i chciałem posłuchać Programu 2 Radia Wolne Media, ale niestety nie mogę wejść na ich stronę. Czy ten Program jeszcze istnieje?
2. Mam do Pani takie pytanie: jakiego dostawcę muzyki by Pani polecila, aby odtwarzać muzykę dla Klientów fryzjera, dodam, że dopiero „startuję” i musze się liczyć z każdą złotówka.
Pozdrawiam Krzysiek

Fryzjer
2 lipca 2016

Dzień dobry. Jest wiele możliwości korzystania z muzyki, tak jak opisała to p.AS, chwała za rzetelność. Kiedyś tez poszukiwałem muzyki „bez opłat” do lokalu. Najpierw było piractwo , potem Jamendo, aż przypadkowo trafiłem na amerykańskie radiosparx.biz. Problem muzyki rozwiązał się, natomiast wzrosła aktywność „inspektorów” z OZZ, którym cierpliwie daje utwory do posłuchania. Strona bardzo przydatna, pozdrawiam autorkę.

Pizzerman
3 stycznia 2017

Mam pytanie. Czy można odtwarzać muzykę w lokalu, która nie jest jeszcze zgłoszona do OZZ?
Twórca nagrywa płytę w studio, nie zgłasza jej do OZZ. Wysyła mi swój materiał, daje zgodę na odtwarzanie, ma zamiar zgłosić do OZZ w przyszłości. Czy takie nagrania mogę odtwarzać bez opłat, do czasu kiedy zostaną objęte ochroną?
Dzięki z góry

marcin
  9 stycznia 2017

  Tak, jeżeli autor nie nawiązał współpracy z ZAiKS może sam decydować o udzielanych licencjach. Na polu publicznych odtworzeń nie ma przymusu pośrednictwa. trzeba pamiętać o prawach wykonawców i producenta fonogramu.

  Aleksandra Sewerynik
29 marca 2017

mam pytanie czy pracownik w sklepie odzieżowym może słuchać radia w tel. komórkowym który wiadomo nie jest głośny .pani z ZAIKS ma problem.

Tomasz
  30 marca 2017

  Jeżeli słucha tak, że nie korzystają z tego Klienci sklepu, tylko on sam, to nie powinno to stanowić podstawy do roszczeń ze strony ZAIKS.

  Aleksandra Sewerynik
31 grudnia 2017

Radio Wolne Media ma dwa programy z darmową muzyką dla firm – Program 2 z muzyką wielogatunkową i Program 9 z muzyką chillout. Radio gra już wiele lat i można je znaleźć tutaj: radio.wolnemedia.net

MH
Witam serdecznie na moim blogu! Nazywam się Aleksandra Sewerynik. Jestem prawnikiem i dyrygentem. Specjalizuję się w prawie autorskim. Rozumiem muzyków. Chcę pomóc im zrozumieć prawo autorskie.
Pierwsza książka o prawie autorskim napisana specjalnie dla muzyków oraz osób korzystających z muzyki. Ostatnie wpisy