Muzyka w lokalu bez kłopotów z ozz
Prowadzisz lokal usługowy (np. salon fryzjerski), kawiarnię lub restaurację i zastanawiasz się skąd można „brać” muzykę, by nie mieć kłopotów z organizacjami zbiorowego zarządzania ?
Przepisy są takie, że w przypadku „puszczania” radia w lokalu trzeba liczyć się z koniecznością:
1) zawarcia odpłatnej umowy licencyjnej z ozz (np. ZAiKSem) albo,
2) udowodnienia, że dostępność muzyki z radia w lokalu nie łączy się z osiąganiem korzyści majątkowych.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Odtwarzanie muzyki z płyt dla klientów lokalu także co do zasady wymaga uzyskania licencji ozz.
W obu przypadkach (radio, płyty) nie jest to konieczne, jeżeli z muzyki korzysta się jedynie w ramach użytku osobistego (np. radio stoi na zapleczu i słuchają go tylko pracownicy).
Czy są inne opcje?
W praktyce umowa licencyjna z ozz to nie jest jedyny sposób na legalne odtwarzanie muzyki w lokalu. Trzeba jednak pamiętać, że taka umowa daje największe możliwości. Można odtwarzać klientom właściwie każdą muzykę, także zagraniczne i krajowe przeboje czy sprawdzoną klasykę.
Takie możliwości jednak kosztują.
Ile?
Można to sprawdzić w tabelach wynagrodzeń:
Jeżeli jednak nie zależy Ci na muzyce popularnej, możesz skorzystać z innych, tańszych lub nawet darmowych opcji.
Licencje Creative Commons
Znak CC oznacza „pewne prawa zastrzeżone” w odróżnieniu od znaku ©, który oznacza „wszelkie prawa zastrzeżone”.
System licencji Creative Commons umożliwia twórcom udostępnianie utworów na warunkach określonych w 6 wzorach umówi licencyjnych, opartych o system czterech warunków. Dokładne omówienie licencji CC znajdziesz na stronie www.creativecommons.pl albo w mojej książce „Prawo Autorskie w Muzyce”
W kontekście odtwarzania muzyki w lokalu ważne jest, by szukać utworów, które są udostępnione na licencji nie zawierającej warunku NC (Użycie Niekomercyjne), który oznacza się graficznie znakiem:
Będą to te licencje:
CC BY (Uznanie Autorstwa)
CC BY-ND (Uznanie Autorstwa – Bez Utworów Zależnych)
CC BY-SA (Uznanie Autorstwa-Na Tych Samych Warunkach)
Jak znaleźć?
Utwory udostępnione na licencjach CC łatwo znaleźć. Google ma odpowiedni filtr (choć bardziej nadaje się do wyszukiwania grafiki niż muzyki). Inne wyspecjalizowane w tym zakresie wyszukiwarki znajdziecie na:
Creativecommons.pl
Otwartezasoby.pl
Commons.wikimedia.org
Eng.letscc.net
Są także serwisy, które za darmo lub za opłatą dostarczą nam utwory udostępnione na licencji CC umożliwiającej komercyjne wykorzystanie.
Najpopularniejszy z odpłatnych to Jamendo. Zupełnie darmowy jest Program 2 Radia Wolne Media.
WAŻNE!!!
Jeżeli chcesz w lokalu korzystać z utworów na licencjach CC i nie mieć kłopotów z kontrolami ozz, w lokalu nie może być odtwarzana inna muzyka! Jeżeli nieświadomy pracownik włączy na przykład zamiast Programu 2 Radia Wolne Media inny program radiowy, organizacje mogą zgłosić się po wynagrodzenie i będą miały ku temu podstawy prawne.
Płyty z prawami do publicznego odtwarzania
Istnieje także cały rynek sprzedaży płyt z utworami, którymi nie zarządzają ozz. Firma sprzedająca takie płyty bezpośrednio udziela licencji na ich publiczne i komercyjne odtwarzanie w lokalu. Jeżeli korzystacie jedynie z takich płyt, to umowa z ozz także nie będzie potrzebna. Tak jak w przypadku korzystania z utworów na licencjach CC trzeba pamiętać, że nie wolno odtwarzać innej muzyki w lokalu.
Jest alternatywa
Jak widać jest trochę możliwości legalnego komercyjnego korzystania z muzyki na każdą kieszeń. Jedyny problem polega na tym, że decydując się na alternatywne źródła muzyki (poza systemem ozz) trzeba zrezygnować z popularnych piosenek, które klienci dobrze znają. Ale to wcale nie znaczy, że muzyka na licencjach CC jest na niskim poziomie. Po prostu jest mniej osłuchana.
komentarze 23